References

Mario Dufala
Mario Dufala
27. Říjen, 2022.
Koupil jsem od této společnosti byt. Jsem maximálně spokojen.
Tereza Hubáčková
Tereza Hubáčková
2. Říjen, 2022.
Se společností NOVA ET VETERA, s.r.o. jsme realizovali koupi našeho bydlení - 4+kk bytu v Praze. Od prvopočátku jsme byli mile překvapeni přátelskou a zároveň profesionální stránkou věci při jednání a všech náležitostech spjatých s naším vysněným bydlením. Co velice oceňujeme, je slušnost, vstřícnost, rychlost při jednání a maximální časová flexibilita ať už při prohlídkách bytů, tak při právních náležitostech a osobních setkáních. Vše bylo řešeno prakticky obratem při zachování vysokého standardu. Speciální poděkování patří panu T. Staňkovi při prvotních krocích v rámci prohlídek a zodpovídání dotazů. Dále bychom rádi poděkovali panu A. Tsybyktarovovi a panu Pelcovi z managementu společnosti za rychlé řešení administrativních a právních záležitostí. Velice si vážíme nejen profesionality spojené s realitní činností, ale především lidského přístupu. Společnost a její tým velice rádi doporučíme všem, kteří hledají reprezentativní a příjemné bydlení a záleží jim na tom, aby spolupráce probíhala k maximální spokojenosti obou stran. Velice za naši rodinu ještě jednou děkujeme a třeba se v budoucnu ještě setkáme 🙂 Petr a Tereza Hubáčkovi s rodinou
TRUMP IT UP !
TRUMP IT UP !
26. Září, 2022.
Velmi povedené zpracování rekonstrukce kanceláří!
Josef Dvořák
Josef Dvořák
26. Září, 2022.
Skvělý přístup, velmi precizní práce a férové jednání.
Karel Zheng
Karel Zheng
23. Září, 2022.
Vse ok
Sean Lemoir
Sean Lemoir
22. Září, 2022.
I was incredibly happy with my cooperation with the NOVA ET VETERA team from start to finish. I purchased a reconstructed apartment in Prague, and everything was completed to a high standard. It was a pleasure to work with such a young and dynamic team, who are clearly passionate about what they are doing. The highlight for me was how smooth they made the process, and their flexibility to suit my needs - whether it was arranging extra viewings (or viewings of other example refurbishments) or adapting to certain specific requests from my side. The whole experience felt very easy and straightforward and all steps were explained to me clearly by the team. I definitely intend to work with them again in the future and would highly recommend anyone to work with them also.
Jakub Kukula
Jakub Kukula
22. Září, 2022.
I have purchased a renovated apartment from NOVA ET VETERA. The transaction went well and the quality of the renovation is good - after 6 months there were no issues. Special thanks to Tomas for managing the sale and Mr. Neuman for his professional legal services!
Miekoxpp
Miekoxpp
21. Září, 2022.
Profesionální, ale zároveň přátelský přístup. Co oceňuji nejvíce, je férové jednání a rychlost řešení nastalé situace k spokojenosti klienta.
Kateřina Dvořáková
Kateřina Dvořáková
21. Září, 2022.
Firma plná mladých schopných lidí s velice proklientským přístupem.

We are pleased with a job well done and we are happy to share the results of our realizations with you. Below you can see a selection of photos from our projects, comparing the original condition with the new final state of the property. Since 2021, we have completed over 100 constructions and renovations.

Kitchen renovations

We enjoy renovating kitchens! We emphasize quality, modern design and functionality. If you are interested in planning the kitchen of your dreams, do not hesitate to contact us. 

Bedroom renovations

The bedroom is one of the most important rooms in any home. In the bedrooms renovated by us, you will find plenty of light, quality floors and lots of storage space.

Bathroom renovations

Modern and functional design is key for us when designing bathrooms. All our bathrooms and toilets are finished to a high standard. We install quality branded sanitary ware, mirrors and lighting.

Transformations

Look at the comparison of the condition of the apartments before and after reconstruction! We are pleased to transform tired and outdated spaces with potential into modern, bright and functional living.

Kontaktujte nás

Contact us